Wspólne kolędowanie 2016/2017

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Czy wiecie, że najstarsza zachowana polska kolę™da, pochodzi aż z 1424 roku i zaczyna się™ od słów “€žZdrów bądź, królu anielski”€? Ten z pewnością… nie znamy, ale “€žLulajże Jezuniu”€, “€žPrzybieżeli do Betlejem”€, czy też “€žWśród nocnej ciszy”€ już tak i … chętnie śpiewamy.

Właśnie z tego powodu już po raz drugi w naszej szkole odbył‚o się wspólne kolędowanie. Pomysł‚ z ubiegł‚ego roku tak przypadł‚ nam do gustu, że i w 2016/2017 postanowiliśmy go kontynuować‡. Tym razem organizacją… całego przedsięwzięcia zajęła się™ klasa 2a. Przy pomocy wychowawczyni (p. J. Herok) i nauczycielki historii i wos-u (p. J. Majcher) dnia 3 stycznia 2017 roku na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej spotkaliśmy się™ w holu, by razem pokolędować‡. Każda z klas wcześniej wylosował‚a utwór, który wraz z wychowawcą… zaprezentował‚a na środku. Znajomością… “€žCichej nocy”€ wykazali się™ także nauczyciele.

Co tu dużo kryć‡, nie wszystkie zespoły klasowe obdarzone są… talentem muzycznym, ale w kolędowaniu chodzi nade wszystko o zaangażowanie i wspólną… radość i akurat pod tym względem każda klasa wypadł‚a nieźle.

Szkolny chór zaśpiewał‚ piosenkę “Biały Śnieg i Ty”, która wprawił€ša nas w świąteczny nastrój.

Warto dodać‡, że terminem “€žkolę™da”€ określa się™ również obrzęd ludowy związany z okresem słowiańskiego Święta Godowego (czyli Bożego Narodzenia), polegający na obchodzeniu domów przez kolędników.

Co roku w Polsce odbywają… się™ liczne przeglądy i festiwale kolędowe, z których największym, gromadzą…cym kilkadziesiąt tysięcy wykonawców, jest Ogólnopolski Festiwal Kolę™d i Pastorałek w Będzinie. Jak potrenujemy jeszcze trochę™, to może w przyszłości wyślemy na niego reprezentantów naszego gimnazjum.