Misterium Bożego Narodzenia 2014/2015

MISTERIUM BOŻEGO NARODZENIA

“Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem”. Zakorkowane ulice, gorączka zakupów i zapach pierników. To właśnie oznaki zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W naszym gimnazjum takim sygnałem są próby jasełek i śpiewane kolędy, które echem rozbrzmiewają po korytarzach szkoły. Finał tych przygotowań mogliśmy obejrzeć późnym popołudniem 18 grudnia 2014r. Uroczystość Misterium Bożego Narodzenia rozpoczęła się o godz. 17.00 w nastrojowej świątecznej scenografii. Przybyłych gości, rodziców, dyrekcję, uczniów i pracowników szkoły przywitały uczennice klasy 3A Weronika Bębenek i Oliwia Gmerska, a w refleksyjny nastrój wprowadziła swoim śpiewem Dominika Kowcz z kl. 3B. Następnie głos zabrała pani dyrektor Ilona Zioło, która powitała wszystkich miłych gości, również tych najmłodszych z Przedszkola nr 119. Pani dyrektor ciepło mówiła o magii świąt, a następnie złożyła wszystkim najlepsze życzenia.
Rzeczywiście, Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas spotkań i refleksji, podziękowań, dzielenia się opłatkiem i składania życzeń. To czas, w którym odczuwamy najsilniej związek z naszymi tradycjami, a tradycją naszej szkoły jest przedstawienie Misterium Bożego Narodzenia. W tym momencie na scenie pojawiła się przygarbiona nieco, z chustką na głowie i okularami na nosie, starsza pani (w tej roli rozpoznana tylko po glosie Ola Glapiak z 3a) w towarzystwie swoich niesfornych wnucząt (Ewa Osuch i Szymon Orzeł z 2d), które poczęły kłócić się przy strojeniu choinki. To właśnie owa babcia była naszym przewodnikiem po biblijnej opowieści o narodzeniu Jezusa. Zabrała nas w podróż do zamku króla Heroda (w tej roli Marek Mikołajczak z 2d), którego duszę prosto do piekła porwały w końcu diabły (Karina Paczkowska z 3a i Szymon Fistek z 2b). Wędrowaliśmy za gwiazdą z trzema królami (Mateusz Diduszko, Maksymilian Smolarek, Przemysław Niedośpiał z 2d). Towarzyszyliśmy Maryi i Józefowi (Paulina Stryjek z 2d i Kamil Wolny z 2c) w poszukiwaniu noclegu. Zazdrościliśmy pasterzom (Dawid Bębenek, Wojciech Sadowski, Patryk Jeziorski z 2c), do których z dobrą nowiną przybyli aniołowie, a właściwie przybyły, bo w tej roli wystąpiły same dziewczęta (Wiktoria Welenc i Monika Karykowska z 2b, Bogusia Szymecka z 2d, Dominika Sitarz, Paulina Lemańska, Natalia Wąsowicz z 3a, Wiktoria Szczecińska i Dominika Kowcz z 3b). To właśnie one przepięknie śpiewały kolędy, które nuciła nawet widownia. W nostalgię i zadumę wprowadziła zwłaszcza ta ostatnia “o pustych miejscach przy stole” wyśpiewana przez Wiktorię Welenc i Monikę Karykowską.
Oczywiście spotkanie zakończyło się wspólnym dzieleniem opłatka i składaniem życzeń przy dźwiękach kolęd…
Nie sposób nie wspomnieć o osobach, które przyczyniły się do tych pięknych występów uczniów. Są to panie: Katarzyna Furmankiewicz i Zyta Sendecka, Elżbieta Raputa i Małgorzata Laskowska-Serwin, Magdalena Kempińska i Bartosz Małecki oraz ksiądz Rafał Stachowiak. Szczególne podziękowania należą się też Piotrowi Małeckiemu z 2d, który zadbał o stronę wizualną i dźwiękową przedstawienia.
Oczywiście spotkanie zakończyło się wspólnym dzieleniem opłatka i składaniem życzeń przy dźwiękach kolęd…

Małgorzata Laskowska-Serwin